Nowoczesne silniki rozwijają się w niespotykanym dotąd tempie i często wymagają bardzo wydajnej filtracji. Filtry paliwa, oleju smarowego, płynu chłodzącego i filtry hydrauliczne firmy Donaldson są zaprojektowane tak, aby spełniać określone wymagania producentów urządzeń, i muszą mieć dokładne oceny wydajności.
Mówimy o rzędzie wielkości mikrona (1 mikron = 1 milionowa część metra), ale musimy zrozumieć, że wielkość mikronów ma niewielkie znaczenie bez pewnego pomiaru wydajności mediów filtracyjnych o danym rozmiarze cząstek. Można powiedzieć, że rolka papieru toaletowego może zatrzymać cząstki wielkości 10 mikronów, ale z jaką wydajnością lub jaki procent cząstek wielkości 10 mikronów zatrzyma ta rolka papieru?
Aby wyeliminować zamieszanie, producenci powinni opisywać wydajność mediów filtracyjnych używanych w filtrze według „współczynnika beta”. ISO 16889 (standard międzynarodowy) wymienia osiem powszechnych współczynników beta używanych do raportowania wydajności filtrów: Beta 2, 10, 20, 75, 100, 200, 1000 i 2000. Co więc oznacza każdy z nich i dlaczego jest ich tak wiele?
Metoda testowa ISO polega na użyciu liczników cząstek i płynu testowego, do którego dodano zanieczyszczenia. Zanieczyszczenia o danej znanej wielkości cząstek są liczone zarówno przed przejściem przez filtr, jak i potem.