Gdzie kupić Sklep Kontakt

Brudne paliwo uszkadza silniki

Brudne paliwo może spowodować przedwczesną awarię sprzętu w każdym wieku. Z powodu ekstremalnie wysokich ciśnień uszkodzenie to jest jeszcze bardziej widoczne w nowszych urządzeniach z układami paliwowymi z wysokociśnieniową szyną paliwową (HPCR). Twarde cząstki stałe są powszechnie określane jako „brud”, ale często składają się z wielu różnych materiałów występujących na stanowiskach pracy (węgiel, żelazo, sól itp.) wytwarzanych przez zbiorniki i przewody paliwowe (rdza, korozja itp.). i wewnątrz silników (materiały zawierające węgiel i cząstki pochodzące ze zużycia). 

Problem
Uszkodzenia powodowane przez cząstki stałe

Cząstki stałe powodują problemy w częściach ruchomych w układach paliwowych. Może to prowadzić do problemów z uruchomieniem, słabych osiągów silnika, problemów z pracą na biegu jałowym i potencjalnie całkowitej awarii silnika. 

Schemat rozpylania wytwarzanego przez wtryskiwacz HPCR ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego spalania i ogólnej wydajności układu paliwowego. Musi on być niezwykle precyzyjny pod względem ilości, rozkładu i czasu. Zawory kulowe są uszczelnione kulkami o średnicy zaledwie 1 mm. Dobre uszczelnienie jest absolutnie niezbędne dla prawidłowego wtrysku. Uszkodzenia spowodowane zużyciem erozyjnym powodują nadmierną ilość doprowadzanego paliwa, co prowadzi do zwiększenia zużycia paliwa i może ostatecznie doprowadzić do przestojów. 

Wydajność pompy może również zostać obniżona przez zadrapania i ścieranie. Te problemy są spotęgowane przez węższe tolerancje i ekstremalne ciśnienia w silnikach HPCR. W takich okolicznościach to najmniejsze cząstki (wielkości 1–5 mikronów) powodują największe uszkodzenia, praktycznie piaskując powierzchnie części.

Dopuszczalne poziomy twardych cząstek stałych 

W niektórych częściach świata 10 000 galonów (38 000 litrów) „typowego” oleju napędowego zawiera 1 1/2 funta (700 gramów) twardych cząstek stałych; to 1000 razy więcej niż 1/4 uncji (0,7 grama) na 10 000 galonów (38 000 litrów), na co pozwalają wymogi dotyczące czystości układów paliwowych HPCR. W rzeczywistości nie ma „prawidłowego” poziomu twardych cząstek stałych. Producenci wtryskiwaczy bardzo wyraźnie twierdzą, że uszkodzenia spowodowane przedostaniem się twardych cząstek stałych do silnika nie są wadą fabryczną, ale raczej wynikiem stosowania zanieczyszczonego oleju napędowego, który nie nadaje się do stosowania w układach paliwowych HPCR. Ostatecznie użytkownik końcowy jest odpowiedzialny za paliwo wprowadzone do sprzętu i wynikające z tego konsekwencje. 

W jaki sposób brud dostaje się do paliwa?

Pył i brud są wszędzie wokół nas, zwłaszcza na placach budowy. Olej napędowy opuszczający rafinerię jest dość czysty, ale zostaje zanieczyszczony za każdym razem, gdy jest przelewany lub przechowywany. Poniżej znajdziesz niektóre z głównych przyczyn zanieczyszczenia paliwa:

Rurociągi: Większość rurociągów nie jest nowa, a na pewno nie jest w idealnym stanie. W większości rafinerii dodawane są inhibitory korozji, aby pomóc w ochronie rurociągów, ale rdza i inne twarde cząstki stałe są mimo to zbierane przez przepływające przez nie paliwo. 

Barki i wagony kolejowe: Jak często są osuszane i szorowane? Co było w ostatnim ładunku? Skąd to się wzięło? Ile z tego znajdowało się jeszcze w zbiorniku, kiedy został przyjęty Twój ładunek? Jak długo był w drodze? Czy zbiornik jest hermetycznie zamknięty? Zanieczyszczenia mogą przedostać się do paliwa na wiele sposobów. 

Zbiorniki w terminalach: Zbiorniki w terminalach zwykle charakteryzują się dużą rotacją, więc paliwo nie ma dużo czasu na zebranie zanieczyszczeń z zewnątrz. Czy kiedykolwiek zbiornik otrzymał „zły ładunek” z rurociągu lub barki? Czy większe zabrudzenia miały szansę osadzić się na dnie zbiornika? Jak często był czyszczony? Czy został po prostu napełniony? Czy w trakcie tego procesu doszło do poruszenia części przy dnie? Jak pełny był zbiornik, kiedy ładowano paliwo do samochodu dostawczego? Istnieje wiele zmiennych, które mogą wpływać na czystość paliwa. 

Samochody dostawcze: Te same problemy, które dotyczą zbiorników stacjonarnych, dotyczą również cystern, z wyjątkiem tego, że w cysternach nigdy nie może dojść do osadzania się. Ponadto, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile brudu dostaje się do cysterny, gdy dostarcza ona paliwo do klienta, potencjalnie klienta w wyjątkowo zapylonym środowisku? Kiedy paliwo wypływa, powietrze jest zasysane, aby je wyprzeć. Czy jest coś, co chroni wnętrze zbiornika przed pyłem z powietrza? Zazwyczaj nie. Odpowietrzanie jest zazwyczaj całkowicie niezabezpieczone, jak widać na ilustracji po prawej stronie. 

Zbiorniki magazynowe: Lokalne masowe zbiorniki magazynowe zazwyczaj charakteryzują się wolniejszą wymianą niż zbiorniki w terminalach. Oprócz tych problemów, zbiorniki w zakładach i na placach budowy mogą również doświadczać poważnych problemów wynikających z innych źródeł zanieczyszczeń, takich jak wnikanie brudu i wody, kondensacja, rdza, korozja, rozwój mikroorganizmów, wytrącanie gliceryny i niestabilność dodatków. Ważnymi czynnikami wpływającymi na jakość paliwa staje się czas i temperatura. 

Proces wydawania: Jaką odległość musi przebyć Twój olej napędowy między zbiornikiem a dystrybutorem? Im większa jest ilość rur, przez które przepływa, tym większa możliwość zanieczyszczenia. Czy pistolety dystrybutora są czyste? Czy nie zostały upuszczone na ziemię? Co w związku z tym? A co z wlewami paliwa do pojazdów — czy są one czyste? Pomyśl o wyjątkowo wąskich tolerancjach w układzie paliwowym, a następnie spójrz jeszcze raz na kwestie związane z utrzymaniem czystości. Zobaczysz je na nowo. 

Pokładowe zbiorniki paliwa: Zanieczyszczenie trwa nawet po wlaniu paliwa do sprzętu. Czego doświadczył ten zbiornik w przeszłości? Czy pozostawał nieruchomy przez długi czas? Jaki rodzaj ochrony ma wlot powietrza do sprzętu? Ciężki sprzęt wykonuje ciężką, brudną robotę. 

Silniki: Niestety, nawet jeśli paliwo w zbiorniku mogłoby być idealne, dodatkowe zanieczyszczenia są generowane przez sam układ paliwowy. Cząsteczki wynikające z zużycia powstają w wyniku tarcia mechanicznego. Wysokie temperatury i ekstremalne ciśnienie generowane wewnątrz nowoczesnego silnika prowadzą do koksowania i tworzenia się nagaru na wtryskiwaczu. Wiele z tych cząstek stałych wytwarzanych wewnętrznie jest zawracanych do zbiornika paliwa wraz z niespalonym olejem napędowym.

Rozwiązanie

Jeśli twarde cząstki stałe uszkadzają sprzęt lub szybko zatykają filtry, pierwszą rzeczą do zrobienia jest zidentyfikowanie problemu poprzez sprawdzenie czystości paliwa w każdym krytycznym punkcie: przy dostawie, w zbiorniku masowym i przy dystrybutorze. Pomoże Ci to ustalić priorytety działań, które najbardziej poprawią jakość paliwa: czyszczenie paliwa przed jego dostarczeniem, poprawa stanu zbiornika, instalacja filtracji w dystrybutorach lub inne. 

Otrzymywanie dostaw czystego paliwa 

Jeśli dostarczony olej napędowy jest bardziej zanieczyszczony niż powinien, należy porozmawiać z dostawcą. Najprawdopodobniej jednak dostawy paliwa są doskonale zgodne ze specyfikacjami branżowymi dla oleju napędowego, więc dystrybutor prawdopodobnie nie robi nic „złego”. To powiedziawszy, praktyki postępowania są bardzo ważne. Jakość oleju napędowego może się znacznie różnić u różnych dostawców, w zależności od tego, jak prawidłowo działają. Dobry dostawca dodaje wiele wartości. Poważnie odradza się decyzje zakupowe oparte wyłącznie na cenie. Koszt złego ładunku jest znacznie większy niż kilka groszy za galon lub litr, które można zaoszczędzić dzięki okazyjnym zakupom. Jeśli zagrasz w „loterię oleju napędowego”, wcześniej czy później przegrasz. Użytkownicy dużych ilości oleju napędowego mogą być w stanie określić własne wymagania i przekonać dystrybutora do zainstalowania filtracji na swoim terminalu lub na ciężarówce dostawczej, ale dla większości nie jest to opłacalna opcja. Do Ciebie należy upewnienie się, że paliwo jest oczyszczone do poziomu wymaganego przez Twój sprzęt. Średnia czystość dostarczanego paliwa jest bardzo zróżnicowana w zależności od regionu. 

Testy to jedyny sposób, aby dokładnie ocenić czystość oleju napędowego. Każde renomowane laboratorium testujące olej może to zrobić dla Ciebie lub możesz z łatwością monitorować to samodzielnie za pomocą ręcznego zestawu do testowania liczby cząstek i mikroskopu USB. 

Oczyść paliwo, zanim wejdziesz w jego posiadanie

Zainstaluj wysokowydajny jednoprzebiegowy system filtracji na wlocie do zbiornika, aby oczyszczać paliwo do zalecanego poziomu czystości. To nie tylko chroni sprzęt, ale także chroni inwestycję w olej napędowy i zbiornik przed ryzykiem otrzymania złego ładunku paliwa. Właściwe czyszczenie zbiornika jest kosztowne i czasochłonne.

Chroń inwestycję w olej napędowy w swoim zbiorniku

Miejsca pracy są zazwyczaj brudne, a paliwo jest zanieczyszczane za każdym razem, gdy jest przesyłane lub przechowywane. Naszym zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się dodatkowego brudu do oleju napędowego, gdy znajdzie się on w zbiorniku. Aby to kontrolować, odpowiednie działania powinien podjąć każdy użytkownik. Brud może dostać się do masowego lub pokładowego zbiornika paliwa podczas dostawy, z powietrza, ze zbiornika lub w wyniku bezpośredniego kontaktu. Można temu zapobiec lub zminimalizować poprzez dobre praktyki postępowania. 

Lista kontrolna prawidłowego postępowania:

  • Sprawdź wszystkie zbiorniki, aby upewnić się, że są odpowiednio uszczelnione, bez pęknięć, luźnych elementów lub innych 
    otworów, przez które mógłby przedostać się brud. 
  • Sprawdź wszystkie odpowietrzniki. Wiele rur odpowietrzających ma niewielką lub żadną ochronę przed brudem i zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu. Zainstaluj wysokowydajne filtry odpowietrzające, aby chronić je przed brudem. Najlepsze są kombinacje filtrów powietrza i pochłaniaczy wilgoci (rozpływających się), ponieważ chronią zarówno przed brudem z otoczenia, jak i wilgocią. 
  • Sprawdź wszystkie punkty przekazywania oraz wydawania i podejmij środki, aby upewnić się, że brud nie dostanie się do układu w wyniku zaniedbania. 
  • Regularnie sprawdzaj wnętrze masowego zbiornika magazynowego. Badaj próbki z dna, ze środka i z góry, aby określić obecność brudu, wody lub innych zanieczyszczeń. 
  • Okresowo opróżniaj i czyść zbiornik, jeśli zanieczyszcza on nowe dostawy paliwa. ​ 

Filtracja typu „kidney loop” z przenośnym wózkiem filtrującym to kolejna opcja oczyszczania zawartości zbiornika. Jest szczególnie odpowiedni do mniejszych ilości oleju napędowego. Przed zastosowaniem filtracji „kidney loop” upewnij się, że poziom w zbiorniku jest niski. Spowoduje to odizolowanie zanieczyszczeń skupionych przy dnie zbiornika i nie pomiesza ich z dużymi ilościami czystszego paliwa w części górnej.

Paliwo przed wydaniem

Ponieważ niestabilne płyny i sam zbiornik mogą być źródłem zanieczyszczenia, zaleca się ostateczną filtrację w dystrybutorze. To jest najbardziej krytyczne miejsce do filtrowania. Zapewnia, że tylko czyste, suche paliwo dociera do Twojego cennego sprzętu. W zależności od natężenia przepływu i całkowitego zużycia oleju napędowego, filtracja w dystrybutorze może być tak prosta, jak użycie pojedynczego filtra zamontowanego na pompie paliwa. Instalacje można skalować w celu obsługi dowolnego przepływu paliwa, od pojedynczej pompy o niskim przepływie do terminalu handlowego o dużej przepustowości. 

Wydajność filtra

Nie wszystkie filtry oleju napędowego są sobie równe. Niektóre usuwają tylko „kamienie i patyki”, podczas gdy inne usuwają ponad 99,9% wszystkich zanieczyszczeń do wielkości pojedynczej komórki bakterii. Ważne jest, aby używać filtra, który oczyści olej napędowy do zalecanych poziomów. Aby to osiągnąć, filtr masowy powinien być tak samo skuteczny, jak wbudowany dodatkowy filtr paliwa określony przez producenta sprzętu. Liczba cząstek i całkowite ilości zanieczyszczeń poważnie rosną przy mniejszych rozmiarach cząstek poniżej 4 mikronów. Jeśli nie odfiltrowujesz cząstek tej wielkości z wysoką wydajnością, robisz niewiele, aby chronić swój sprzęt lub przedłużyć żywotność filtrów pokładowych. Bez względu na to, który filtr wybierzesz, jedynym sposobem, aby upewnić się, że paliwo jest wystarczająco czyste, jest jego sprawdzanie.

Filtry pokładowe

Wraz z wprowadzeniem układów paliwowych HPCR, wymagania dotyczące pokładowej filtracji wzrosły wykładniczo. Jednym z powodów, dla których zaleca się filtrowanie masowe przed tankowaniem, jest wspomaganie filtrów pokładowych. Znacząco wydłuży to żywotność filtra pokładowego, dodając dodatkową warstwę zabezpieczenia, aby zapewnić, że cały układ paliwowy będzie posiadać oczekiwaną żywotność części i będzie można przestrzegać zaplanowanego harmonogramu przeglądów. 

Obecnie oczekuje się, że filtry usuwają znacznie więcej zanieczyszczeń pod względem wielkości cząstek, wydajności (procentowej) i całkowitej objętości. Zaawansowane technologicznie media syntetyczne zapewniają lepszą niż kiedykolwiek jakość czyszczenia i zatrzymywania. Ale fakt, że filtr „pasuje” do konkretnego zastosowania, nie oznacza, że jest on zgodny z oryginalną specyfikacją producenta. Zamienniki niekoniecznie oznaczają równą wydajność. 

Postępuj zgodnie ze specyfikacjami producenta sprzętu i pamiętaj, aby sprawdzić współczynnik Beta (wydajność) filtra, a nie tylko rozmiar filtrowanych cząstek w mikronach. Filtr „10 mikronów”, który usuwa tylko połowę (Beta 5(c) = 2) wszystkich cząstek o wielkości 10 mikronów i większych, wcale nie jest równy filtrowi „10 mikronów”, który usuwa 99,9% wszystkich zanieczyszczeń o wielkości 10 mikronów i większych (Beta 10(c) = 1000). Udowodniono, że filtry paliwa Donaldson spełniają lub przekraczają specyfikacje producentów sprzętu.

Szukasz eksperta w dziedzinie filtracji zbiorczej, który dostosuje rozmiar Twojego systemu?

Close
Close